Iedvesmai, Vīrietis | Redaktors Avots: outnow.ch

Kur sievietei nav vietas?

Ir tāda filma No country for old man. Vai šodien varētu uzņemt filmu, kas stāstītu  par to, kur nav vietas sievietēm?

Monday jautā pieciem vīriešiem ar statusu un viedokli.

Jānis Vanags, airBaltic korporatīvo komunikāciju viceprezidents

Es domāju, ka tas, kur sievietei ir vai nav vieta, atkarīgs no pašas sievietes. Dzimumu lomu robežas mūsdienās ir tik plūstošas, ka diskusija par tām pat liekas mazliet arhaiska. Turklāt daudz ko noliek savās vietās dzīves prasības un apstākļi. Daudzas sievietes gan veido karjeru, gan rūpējas par ģimeni un bērniem, jo tāda ir dzīves realitāte. Vēl vairāk – ir taču sievietes, kas audzina bērnus vienas pašas, varbūt ar mammas palīdzību un arī nopietni strādā, jo citādi vienkārši nevar. Katrā ziņā es redzu sievietes, kam ir gan karjera, gan trīs bērni ģimenē, viņas lieliski izskatās, un man ir aizdomas, ka tas ir arī tāpēc, ka viņas uzlādē arī profesionālā veiksme. Viss tomēr ir individuāli – ir cilvēki, kas tiek galā ar daudzām lietām, un ir tādi, kas netiek galā pat paši ar sevi. Dzimumu lomu ziņā es tiešām esmu liberāls, man vienīgi liekas, ka nevajag šos procesus veidot kaut kā mākslīgi. Es neredzu jēgu dažādām dzimumu kvotu sistēmām, piemēram, uzņēmumu valdēs, nez vai tas ir arī ekonomiski pamatoti. Gan jau dzīve pakāpeniski visu sakārtos.

Viesturs Rudzītis, psihoterapeits

Sievietes vieta ir mājās, kur svarīgākais ir, lai visi labi justos. Ja viņai sagribas pelnīt un veidot karjeru, tad jāmācās kļūt par vīrieti. Ja sieviete to nespēj, tad arī darbā par kritēriju kļūst “kā man tur patīk?” nevis “cik daudz es padaru?” un “cik nopelnu?”. Bet vēl sarežģītāks ir jautājums, vai vīrieši spēj uztvert, ka sievietes darbā ir vīrieši? Šīs nav ļoti lielas problēmas tur, kur pastāv tirgus regulācija. Bet budžeta iestādēs gan ļoti bieži ir Mammas, Meitas un spēle “Spogulīt, spogulīt…” pēc pilnas programmas.

Mārtiņš Kazāks, Swedbank galvenais ekonomists Latvijā

Ko tur slēpt – ir zināma neizpratne par sieviešu aizraušanos ar, teiksim, svarcelšanu vai boksu. Šķiet par brutālu. Bet izvēles brīvība ir viena no pamatvērtībām, un kamēr tas neskar citus, katram ir tiesības nodarboties, ar ko vien sirds vēlas… Galu galā, ja nepatīk, sieviešu boksu var arī neskatīties! Tāpēc jautājums ”kur sievietēm nav vietas?” man šķiet absurds. Sievietēm ir vieta tur, kur tās vēlas un spēj būt; darīt to, ko grib un spēj.  Sieviešu klātbūtne, piemēram, lēmumu pieņemšanas procesā, ir pat nepieciešama, jo tā veidojas sabalansēts viedoklis. Bet tajā pat laikā ieviest kvotas, lai nodrošinātu zināmu sieviešu un vīriešu proporciju, manuprāt, ir greizi. Tā vietā jāveido atbilstoša infrastruktūra, lai piemēram, bērniem ir pieejams dārziņš un sieviete (vai vīrietis) nebūtu spiesta(s) palikt mājās un tādējādi zaudēt prasmes, ienākumus un profesionālās karjeras izvēles brīvību.

Ingmārs Pūķis, LMT viceprezidents mārketinga un biznesa attīstības jautājumos

Latvija ir Eiropas līderis. Tik daudz sieviešu vadošos amatos (45%) nav pat moralizēt mīlošajā Skandināvijā. Varam rādīt citiem piemēru. Pie mums vecmodīgs ir mēģinājums atrast vēl kādu maskulīnu profesiju, kuru arī var darīt sievietes. Viss jau ir bijis. Interesantāk ir atzīt, ka sievietes ir atšķirīgas. Gandrīz visā. Un tāpēc tik svarīgas, jo domā citādāk. Tomēr tradicionāli komiski ir t.s. sieviešu kolektīvi. Tikpat komisks mūsdienās izskatās supermačo tipa vadītàjs ar nulles līmeņa emocionālo inteliģenci. Daudzveidība un dažādība ir visbagātākās. Manuprāt, sievietēm nav vietas ūsu frizētavās. Tiekšanās pēc vīriešu atribūtiem vairs nav aktuāla. Toties sievišķīgas pieejas realizācija gan ir efektīva un vajadzīga, lai mēs kopā pasauli redzētu un vadītu pilnvērtīgi.

Ralfs Vīlands,  H+K Strategies Latvia valdes priekšsēdētājs

Tādu vietu, kur sievietēm „nav vietas“, kļūst arvien mazāk. Pieļauju, ka pats pēdējais bastions, kas nepadosies, ir smagumu pārvietošana vai citas ar fizisku spēku un vardarbības pielietojumu saistītas jomas. Kaut gan, re – armija un policija dažas pasaules valstīs sāk pierādīt pretējo. Varētu būt, ka mazāk vietas sievietēm ir jomās, kur jāpanāk kompromisi. Man izveidojies priekšstats, ka kompromisu māksla vairāk piemīt vīriešiem. Kaut gan – ne vienmēr, un laika gaitā arī tas mainās. Jo vairāk mērķtiecīgu sieviešu nokļūst vadībā, jo vairāk kompromisu māksla viņu arsenālā attīstās.

Ja sieviete dzīvo ar domu – dzīvoju sev, – nevis ar tradicionāliem priekšstatiem par dzimumu vietu, tad vieta ir visur. Tomēr vairākuma viedoklis ir mežonīgs spēks. Ja vīrietis mērķtiecīgi veido savu karjeru, tad sieviešu acīs viņa pievilcība augs ar katru panākumu. Ar sieviešu pievilcību  līdzīgos apstākļos tā var arī nebūt. Uz to var skatīties divejādi: gan tā, ka, redz, vīriešiem nepatīk spēcīgas sievietes, gan no otras puses: ļoti liela norūpēšanās par karjeru laupa sievišķīgo pievilcību. Kamēr liela daļa vīriešu domās tā, šis viedoklis pastāvēs. Tāpēc tas, kur „sievietēm nav vietas“, atkarīgs no sievietes mērķiem.

One Komentārs

  1. bonija
    29/03/2015 23:19 | Saite

    sievietei nav vieta karā

Atstāj komentāru

Tavs e-pasts nebūs pieejams publiski.

Aizpildi kontaktinformāciju šeit:

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  • Pēdējie raksti

    Vairāk
  • Kategorijas

  • Arhīvs

  • astroloģija bizness BOSI bērni ceļojumi depresija dizains eneagrammas enegrammas Facebook Feminisms finanses frīlanseri investicijas izglītība jautājumi kafijas pauze karjera kino krizes laime leģenda līderība līdzvērtīgums meditācija meistarklases mode mārketings mūzika nauda paaudzes profesijas izvēle psiholoģija pārmaiņas pētījums radošums sievišķība start up stratēģijas stress tehnoloģijas uzņēmēja gēns vadīšana vīrietis vīrišķība