viestursrudzitis.lv

Grāmatas„Bendes meitiņa un viņas tēvs” (2013)
 


„Reiz bija”... tā sākas grāmata Bendes meitiņa un viņas tēvs ar visai pretenciozu apakšvirsrakstu Atkarības psihodrāma 8 cēlienos ar sākumu un beigām, pasakām un mītiem, ar dzeju un eksistenciālismu, zinātni un mākslu.

Bendes meitiņa un viņas tēvs autora skatījumā ir psihodrāma par izvēli starp nāvi un piedzimšanu atpakaļ. Tātad – par dzīvi? Par lielo svārstu atkarība – attīstība un iespējām un vēlmēm pēc līdzsvara, ko pareizi svārstoties varētu gūt?
 
Pretrunīgās reakcijas, ko izraisa grāmatas lasīšanas process, katram skaidrojams citādi. Jo autors aizskar. Uzjunda sajūtas, kas noglabātas dziļi sevī un aizmirstas. Liek domāt par lietām, kuras, pat ja apzināmies, negribam apzināties.
 
Vienlaikus grāmata arī skaidro psihoterapeita darbības principus, soli pa solim izejot seansus kopā ar anonīmiem pacientiem un ielūkojoties viņu (savās?) vispārcilvēciskajās, visas tautas problēmās. Ārsts – glābējs grauj arī mītu par ārstu – glābēju, kurš vienpersoniski atrisinās visas problēmas.

Šī grāmata ir kā enciklopēdija, kurā ieskatīties ikreiz, kad rodas jautājumi. Bendes meitiņu var lasīt vēl un vēl un ikreiz atrast ko jaunu, jo daudzās nozīmes valdzina ne tikai ar mitoloģisko risinājumu, bet arī ar paša lasītāja līdzdalību tekstā. Tāpēc Bendes meitiņai un viņas tēvam ir svarīga un stabila vieta latvieša grāmatu plauktā.
 


"Pie tēva
"  (2008)
 
 
 

Ņemsim trīsdimensiju telpu. Viena dimensija tajā ir personība ar atkarību vienā un attīstību otrā galā. Otra – ģimene ar telpu starp matriarhātu un patriarhātu. Bet trešā – mitoloģiski-reliģiskā ar politeisma un monoteisma attiecībām. Un tad mēģināsim būt ļoti drosmīgi, pat pārgalvīgi, apliecinot – laiks tomēr ir lineārs (attīstība, patriarhāts, monoteisms), nevis cirkulārs! Bija pagātne, ir tagadne un būs nākotne. Vai - es ar visu sevi pašu esmu atbildīgs, lai šī civilizācija neietu bojā. Kāda ir vislakoniskākā formula, kas to visu apraksta? Pie tēva.

 

Tālāk – grāmatas Priekšvārds ar instrukcijām, kā to lasīt; Saturs ar visu, kas tajā ir; mākslinieces Ievas Krūmiņas Ilustrācijām grāmatai, kā arī Indeksu, kurā apkopoti visi grieķu mitoloģiskie personāži, kuri atrodami vai nu grāmatas tekstā vai (un) klātpieliktajās Shēmās un kuru dēļ šī grāmata var tikt izmantota arī kā savdabīga grieķu mitoloģijas ģenealoģiskā vārdnīca.


  
„Dejas uz palodzes pie atvērta loga”  (2004)
 
 
Tie ir stāsti par dzīvi, ko autors simboliski pielīdzina dejām uz palodzes, kur savijies viss – pārgalvība, kaisle, bailes, vēlme pašapliecināties un aizmirsties. Daži varoņi izdejojušies nokāpj no palodzes atpakaļ istabā, citi izkrīt vai izlec pa logu, bet ir arī tādi, kas paliek sēžam uz palodzes, šūpojot kājas pāri malai... Krājumā ir 21 stāsts. Tos papildina V. Rudzīša komentāri un mākslinieka Arnolda Plauža melnbaltie zīmējumi.
 

 
„Bendes meitiņa un viņas tēvs” (2002; 2004)
 
 
 
Atkarības psihodrāma 8 cēlienos ar sākumu un beigām, pasakām un mītiem, ar dzeju un eksistenciālismu, zinātni un mākslu.

Psihodrāma par izvēli starp nāvi un piedzimšanu atpakaļ. Katrs otrais cilvēks Latvijā uzdod savā vai savas ģimenes pieredzē sakņotus jautājumus par alkoholu vai narkotikām. Tikai sākotnēji tie šķiet vienkārši. Ir svarīgi tos uzdot, jo atkarība ir vārti ceļā pie sevis. Šajā ceļā ir daudzas krustceles - pa tām var nonākt gan debesīs, gan ellē.
 

Jaunumu kalendārs

«  Aprīlis 2024  »
PrOTCPkSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

MeklējumsLatvijas
Reitingi