viestursrudzitis.lv

Teātris

Galvenā » Raksti » Raksti

Henrijs VII


Henrijs VII ir Tjudoru kā Anglijas karaļu dzimtas dibinātājs un kroni viņš ieguva kaujaslaukā. Viņš cīnījās ar karaļa Ričarda III karaspēku, uzvarēja un tā kā Ričards III šajā kaujā krita, kronēja sevi par Anglijas karali. Izklausās tik vienkārši un skaisti, ka aizdomīgi. Bet paskatīsimies ģenealoģijā, tur parādās Henrija VII īpašā misija.

Henrija vectēvs Ouens Tjudors bija karaļa Henrija V atraitnes Katrīnas Valuā favorīts. Sauksim viņu šādi, jo ja teiktu – mīļākais – izklausītos kaut kā nenopietni un privāti. Karalieņu favorītiem ir ne tikai personisks, bet arī valstisks statuss – atcerēsimies kaut vai Krievijas Katrīnu II, kas savam kārtējam izredzētajam ierādīja vietu ne tikai gultā. Arī pie birojā, arī valsts darbā, arī karaspēka priekšgalā, arī diplomātijā.

Lai saprastu, ko Katrīna Valuā, francūziete, kas kļuvusi par Anglijas karalieni, varētu būt uzticējusi Ouenam Tjūdoram, mums šis tas jāpasaka par romantiski izklausošos Sarkanās un Baltās Rozes karu. No ģenealoģiskā skatu punkta raugoties, tas bija vienas dzimtas – Plantagenetu – divu zaru cīņas par ietekmi un Anglijas karaļa kroni. Katrīnas Valuā mirušais vīrs, Henrijs V, piederēja pie Lankasteriem – Sarkanās Rozes. Bet oponenti - arī Henrija VII sakautais Ričards III, bija Jorki – tātad Baltās Rozes partija.

Ouens Tjūdors bija favorīts, nevis mīļākais arī tādēļ, ka abu dēls Edmunds Tjudors (iespējams, bijuši vairāki) ir ticis oficiāli atzīts un apprecināts ar Lankasteru klana meiteni Margaretu Bofortu. Edmunds nepaguva nodzīvot ilgāk par 26 gadiem, bet viņa jauniņā sieviņa paguva 13 gadu vecumā dzemdēt pirmo Tjudoru dzimtas Anglijas karali.

Sarkanās un Baltās Rozes karu izbeidza ne tikai Henrija VII uzvara pār Ričardu III. Tam bija vajadzīgas arī uzvarētāja un ne tikai Lankasteru, bet arī Tjudoru asinis pārstāvošā Henrija laulības ar zaudētāju – Jorku ģimenes atvasi – Elizabeti Jorku vai Plantagenetu, kā nu viņu kur sauc. Karalieni, kuras vārdā savulaik tiks nosaukta arī pēdējā un visievērojamākā Tjudoru dinastijas karaliene – Elizabete I.

Un atkal tik zīmīgi, ka Elizabete I palika pēdējā no kronētajiem Tjūdoriem. Jo tālāk kroni mantoja Jorki – tie, kam Henrijs VII izprecināja savu meitu Margaretu, kuras mazmeita Marija Stjuarte dzemdēja nākamo karali, kurš apvienoja ne tikai Plantagenetus, bet arī Skotiju un Angliju, - Džeimsu VI (Skotijā) un Džeimsu I (Anglijā).

Ja paraugāmies šādi, tad sāk izskatīties, ka Tjūdoriem ir bijusi tāda kā Plantagenetu ģimenes psihoterapeitu loma. Viņi atrisināja tajā radošos problēmu un atgāja nost no tālākās atbildības. Bet ja tā, tad kā Tjūdoru uzaicinātājus šīs misijas veikšanai jāmin francūžus – Katrīnas Valuā personā.

Kategorija: Raksti | Pielika: marta (2010-07-21)
Caurskatīšanu: 1786 | Reitings: 0.0/0 |
Tikai komentāru: 0
Pielikt komentārus var tikai iereģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]

Kataloga kategorijas

Raksti [33]

Ieejas forma

Meklējums

Saita draugi

Mini-chat

200

Statistika