viestursrudzitis.lv

Intervijas

Sākums » Intervijas (25)

Intervijas [25]


Provokatīvā psihoterapeita Viestura Rudzīša domas vienā auditorijas daļā spēj radīt sajūsmu, citus pamatīgi nokaitināt. Viņam ir savs veids, kā skatīties uz šo pasauli un sievietes lomu tajā – varbūt neparasts, bet konsekvents. Un tajā vērts ieklausīties arī tad, ja viņam galīgi nepiekrītam.


- Tā ir realitāte – aizvien vairāk sieviešu iet biznesā. Kā jūs to vērtējat?

-  Es uzskatu, ka viņas sajauc spēles laukumu biznesā. Jo līdz ar sievieti biznesā un valsts pārvaldē ienāk fiksācija nevis uz objektīvo, bet uz subjektīvo. Līdz ar sievieti vienmēr ienāk attiecības – viņa uz tām ir orientēta, jo arhetipiski nāk no mājas – no tradicionālas sieviešu pasaules, kurā jābūt kaut kādai hierarhiskai kārtībai, kuras rezultātā izvirzās viena no sievietēm kā Lielā Māte. Tad pārējās saskaņo uzvedību ar viņu. Un te parādās tas, ko es saucu par spogulīt, spogulīt principu - kā es izskatos, ko par man domā, vai ciena? Vai man kāda konkurence, kas ir mani pretinieki? Kā jau teicu – sievietei svarīgs šis subjektīvais faktors, attiecības – vai es patīku, vai mani mīl, ciena. Bet biznesā vienmēr bijis svarīgs objektīvais – klienta intereses. Tā ir vīriešu pasaule – ko mēs saražojam, cik tas maksā, kur ir lētāk, cik varam nopelnīt. Un, ja sieviete iet darbā, tātad viņa mēģina attīstīt sevī vīrišķo daļu. Jautājums – vai tas izdodas un vai tā vietā nenotiek pretējais – vai viņa neienes sievišķo pasauli vīriešu pasaulē. Tas ir ļoti bīstami – tā ir kā seksīga, aizmidzinoša un lēnām nogalinoša skābe vīriešu pasaulē. Kādreiz skolā nebija nevienas sievietes, toties tagad tur nevar vīriešus atrast. Jā, tāpēc, ka skolā drīkst būt zemas algas. Bet ir neizteikta doma, ka skolotājai arī nav jāmaksā daudz, jo skolotājas ir gatavas strādāt par nelielu algu, lai tikai būtu cilvēkos – būtībā viņām ir jābūt apmaksātām no saviem vīriem – kaut vai caur maksājumiem auklēm, dārzniekiem, telpu dizaineriem utt.

- Jūs gribat teikt, ka sieviete, ieejot kādā profesionālā laukā, pazemina šī lauka vērtību un tāpēc vīrietis aiziet?

-  Jā, jo viņai svarīgāk par vajadzību pelnīt ir būt cilvēkos. Ar to viņa sabojā biznesa ētiku un vīrietis nevar neaiziet, jo sieva un bērni mājās prasa ēst. Jā, vīrieši jau teiks – mums patīk, ka te sieviete staigā un kustina dibenu, bet līdz ar to var gadīties, ka kādā brīdī biznesā uzvar nevis piedāvājums, kurš ir lētākais, bet tas, kur figurē kāds dibens.


Intervijas | Pāreju skaits: 1174 | Pievienoja: Viesturs | Datums: 2013-12-17


Ir tāda filma No country for old man. Vai šodien varētu uzņemt filmu, kas stāstītu  par to, kur nav vietas sievietēm?

Viesturs Rudzītis, psihoterapeits: Sievietes vieta ir mājās, kur svarīgākais ir, lai visi labi justos. Ja viņai sagribas pelnīt un veidot karjeru, tad jāmācās kļūt par vīrieti. Ja sieviete to nespēj, tad arī darbā par kritēriju kļūst "kā man tur patīk?” nevis "cik daudz es padaru?” un "cik nopelnu?”. Bet vēl sarežģītāks ir jautājums, vai vīrieši spēj uztvert, ka sievietes darbā ir vīrieši? Šīs nav ļoti lielas problēmas tur, kur pastāv tirgus regulācija. Bet budžeta iestādēs gan ļoti bieži ir Mammas, Meitas un spēle "Spogulīt, spogulīt…” pēc pilnas programmas.

Intervijas | Pāreju skaits: 1194 | Pievienoja: Viesturs | Datums: 2013-07-04


Lēmums veidot savu biznesu saistīts ar gluži cilvēciskām šaubām un bailēm — kā izdosies? Izrādās — lēkt nezināmajā nebaidās tikai psihopāti. 


«Bizness ir vīriešu pasaule,» uzskata psihoterapeits Viesturs Rudzītis. Lai arī daudzus šāds uzstādījums varētu sakaitināt, nav tik vienkārši, kā izskatās. Pieauguša cilvēka izvēles un rīcību, pēc Rudzīša domām, nosaka agrīnās bērnības pieredze. Tā ir ārkārtīgi nozīmīga. Tieši uz tās kā uz nostiprinātiem dzelzsbetona pāļiem cilvēks būvē savu turpmāko dzīvi.

Intervijas | Pāreju skaits: 1061 | Pievienoja: Viesturs | Datums: 2013-07-04


Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā viesojas ārsts - psihoterapeits Viesturs Rudzītis

4. aprīlī, Veselības dienas priekšvakarā, Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā viesojās psihoterapeits Viesturs Rudzītis - profesionāls mediķis, kurš izglītību papildinājis arī Norčepingas  Moreno institūtā un Osnabrikas universitātē Vācijā.

Viens no V.Rudzīša vaļaspriekiem ir literatūra un rakstīšana. Savu profesionālo pieredzi un redzējumu par sabiedrības attīstību un veselību V. Rudzītis apkopojis trijās grāmatās - „Bendes meitiņa un viņas tēvs" (2002, 2004), „Dejas uz palodzes pie atvērta loga" (2004) un grāmatā „Pie tēva" (2008, 2010), kura tulkota arī krievu valodā. Šobrīd V. Rudzītis strādā pie šīs grāmatas papildināta izdevuma angļu valodā.

Intervijas | Pāreju skaits: 1027 | Pievienoja: Viesturs | Datums: 2013-04-28

Kāpēc viņš dzer?

Jautājums, kas diemžēl ir aktuāls ne vienā vien ģimenē, un par pareizu atbildi uz to daudzas sievas un mātes būtu gatavas maksāt dārgi. nav jau tā, ka alkohola problēma skartu tikai vīriešus, galīgi ne. taču šoreiz saruna tieši

– Principā alkohola lietošana ir daudzu sociālu rituālu sastāvdaļa, tāpēc svarīgāks jautājums ir: nevis vai un kāpēc cilvēki vispār mēdz iedzert, bet vai alkohols viņiem iegaršojas. Dažiem tā iegaršojas, ka dzeršana ir skaistākais, kas ar viņiem var notikt! Ieskaitot paģiras. Dzerot viņi spēj izjust dzīvi. Es teiktu, ka alkoholisms nav viena slimība, tā ir tikai pazīme, kas līdzīga visiem šiem cilvēkiem, – viņi nevar īsti tikt klāt savām ciešanām un pie tām nonāk ar alkohola palīdzību.


Intervijas | Pāreju skaits: 1239 | Pievienoja: Viesturs | Datums: 2013-03-28

Ko stāsta Indrānu drāma?

10. janvārī, Nacionālajā teātrī atkal būs jauna Blaumaņa Indrānu pirmizrāde – šoreiz režisora Valtera Sīļa iestudējums. Dēvēta par vienu no latviešu nacionālajām ikonām, šī luga ir nozīmīga gan tautai kopumā, gan katram atsevišķi. Par ko tā stāsta? Vai par neizbēgamo paaudžu konfliktu, kad viss vecais jānocērt, lai jaunais varētu nākt vietā?

Pilnu rakstu lasiet šeit


Intervijas | Pāreju skaits: 964 | Pievienoja: Marta | Datums: 2013-03-28

 
Vēstule manai bērnībai


Savu bērnību redzu kā auzu laukus saules svelmē Valmierā, toreizējā 8. marta ielā, kur mani vecāki bija uzbūvējuši māju. Tajos barojās treknas dūjas, un tēvs, mednieks būdams, drīkstēja tās šaut. Bet tās varēja arī ķert zem krītošas kastes, kur tās iemānīja, uz zemes paberot graudus. Vectēvs gatavoja garšīgus dūju cepešus. Mums bija arī govs Auza, kuru vedām ganīties pļavās pie Matīšu šosejas. Bija arī cūka, rudeņos tai tika svinētas bēres ar putraimdesām un karbonādi (bērni nedrīkstēja skatīties, kā to cūku kauj, bet vai tad kādam bija laiks viņus  novaktēt?). Arī vistas un kaza Zemenīte, kas parādījās tad, kad vairs neatmaksājās turēt govi. (Māsa Agita atceras, kā abas ar vecmammu vedušas to kazu pa galveno ielu uz gaļas kombinātu Pārgaujā, kad bija pienācis laiks. Kazas bēres nevienam nevajadzēja.)
Intervijas | Pāreju skaits: 1240 | Pievienoja: Marta | Datums: 2012-01-31


Mātes un dēli.
Ak, vai...


Ir mātes, kuras nemitējas audzināt savus dēlus līdz sirmam vecumam – dēla sirmajam vecumam. Tās tiek dēvētas arī par incestuālām attiecībām, jo māte uzpasē dēlu kā vīrieti, ir greizsirdīga, grib ieņemt galveno vietu viņa dzīvē, piedalās viņa laulībā, dzīvojas ne tikai pa viņa ķēķi un kabatu, bet pat gultu. Kāpēc tā notiek un kur ir izeja (ja vispār ir), mēģinājām noskaidrot sarunā ar psihoterapeitu Viesturu Rudzīti.
Intervijas | Pāreju skaits: 2864 | Pievienoja: Viesturs | Datums: 2011-08-09


Mēs esam kā Papes zirgi


Psihoterapeits Viesturs Rudzītis par tautas psiholoģisko stāvokli. Kāds ir latvietis? «Mežonis»
Intervijas | Pāreju skaits: 1399 | Pievienoja: Viesturs | Datums: 2011-08-04


Mātes un meitas


Šoreiz nerunāsim par modeli, kur starp māti un meitu valda apskaužama  harmonija vai vismaz mierīga līdzāspastāvēšana. Visai bieži šo divu šķietami vistuvāko sieviešu attiecības mēdz būt problemātiskas, dažkārt pat naidīgas. Kāpēc tā notiek un kādi ir iespējamie risinājumi, vaicājām psihoterapeitiem Viesturam Rudzītim, kurš runā par arhetipiem (kurus nevar ārstēt, tie jāpieņem kā nemainīgi), un Valdim Briedim, kurš stāsta par individuālo pieredzi un attīstību, kas ir katra cilvēka ziņā.
Intervijas | Pāreju skaits: 2256 | Pievienoja: Viesturs | Datums: 2011-08-02

-->

Latvijas
Reitingi